Pani L prišla 3 mesiace po pôrode s nepríjemnými pocitmi brnenia/mravenčenia v oblasti malíčka a prstenníka pravej ruky. Pri tzv. parestéziách – zmenách citlivosti je potrebné zahájiť diferenciálnu diagnostiku s cieľom zistiť či vznik parestézii má pôvod centrálny alebo periférny.
Po palpačnom vyšetrení a viacero testoch na krčú chrbticu sme vylúčili cerviko-brachiálny syndróm a poškodenie medzistavcovej platničky. Po palpačnom vyšetrení tzv. skalenových svalov a pozitivite Adson testu (pri elevácii s extrarotáciou hornej končatiny s rotáciou hlavy na vyšetrovanú stranu mizne tep arterie radialis v oblasti zápästia) som sa priklonil k syndrómu hornej hrudnej apertury tzv. thoratic outlet syndrom.
Pri tomto syndróme hypertonus svalov/blokáda rebier zužuje priestor medzi kľúčnou kosťou a prvým rebrom alebo medzi prvým a druhým rebrom a tým pádom sú komprimované príslušné cievy, žily a nervy. V diferenciálnej diagnostike v týchto prípadoch je nápomocná abdukcia malíčka ktorá je pri syndrome hornej hrudnej aperury väčšinou v plnej sile, no pri útlaku miechových koreňov insuficientná.
Terapiu sme zahájili mäkkými mobilizačnými technikami, mobilizáciou kĺbov a rebier, respiračnou fyzioterapiou. Po 3 terapiách parestézie odzneli. Návštevu fyzioterapeuta je vhodné zahájiť čo najskôr. Pri dlhdobejšom neriešení problému môže nastať výrazná slabosť hornej končatiny až atrofia svalstva.